p8124460-lev-crop2 pa021148-lev-crop2 pa080098-cur-crop2 pa150259-crop2 pc260012-crop2

Witaj podwodny przyjacielu

Najwyraźniej łączy nas pasja do podwodnego świata. Moim celem w nurkowaniu jest odwiedzanie i oglądanie nowych, ciekawych miejsc pod wodą. Temu celowi służą narzędzia takie jak elementy sprzętu, szkolenia, wiedza nurkowa, zdobywane umiejętności i doświadczenie. Część z tych narzędzi chciałbym przedstawić Ci przyjacielu na tej stronie, aby i Tobie ułatwić realizowanie swoich nurkowych celów. Powodzenia!

Logbook

Nieregularne zapiski nurkowe

Test Vpro w Egipcie

Z Vpro wykonałem w Morzu Czerwonym 7 nurkowań w ciągu 6 dni. Filmowałem w różnych warunkach - w nocy, w dzień oraz we wnętrzach wraków. Nagrywałem kamerką GoPro Hero2 w rozdzielczości 1080p.

Vpro składa się dwóch świateł w postaci solidnych rur oraz podstawki pod kamerkę. W rurach zintegrowane są światła oraz akumulatory, a także pełnią one rolę ramion. Vpro świetnie sprawdza się w transporcie lotniczym. Rury są solidne i łatwo je bezpiecznie upchnąć między innymi elementami bagażu np. wsadzić do rękawów pianki. Umiarkowana waga całości dodatkowo pomaga zmieścić się w limitach wagi bagażu. Nie ma tu ciężkich zasobników z akumulatorami, delikatnych świateł HID ani podatnych na złamanie kabli. Najdelikatniejszym elementem zestawu jest ładowarka.

Komputer nurkowy xDeep

Na Demo Days udało mi się 2 razy zanurkować z Black BT. Porównując do Digitala (skoro jest to głębokościomierz) to:
- ma dużo opcji / menu, którymi również pod wodą można operować
- ma kompas
- ma stoper, kasowalny pod wodą; ponadto czas nurkowania podawany jest w minutach i sekundach
- można ustawić różne alarmy np. głębokości, czasu nurkowania

Wyjazd na wraki w październiku

Wyjazd się udał. Byliśmy w 4 osoby. Zanurkowaliśmy na:
- trałowcu
- ORP Groźnym
- K-18 Bryzie (z brzegu!)
- Abille

Pierwsze i ostatnie nurkowanie z dekompresją akcelerowaną na nitroksie 50. Temperatura przyjemna - nie marzło się (w suchaczach). Widoczność przeciętna - ani kryształ, ani bełt. Myślę, że ok. 5 m. Na Groźnym była najlepsza, ale może tak się wydawało, bo było jasno (płytko, słonecznie i środek dnia).

Nurkowanie podlodowe

Na nurkowaniu byłem z Wodzem - byliśmy jedyni na Zakrzówku. Gdy rano ruszałem spod domu było -17, gdy wyjeżdżaliśmy z Zakrzówka było -11. Zrobiliśmy piękny przerębel oraz linie wskazujące drogę powrotu do niego - były bardzo ładnie widoczne spod lodu. Lód w tym miejscu miał ok. 8-10 cm i spokojnie utrzymywał nurka z twinem na plecach. Wybraliśmy jednak miejsce, które wyglądało jak przetaina - gdzie indziej lód może być grubszy. Woda w przeręblu szybko ponownie zamarzała - w czasie gdy zakładaliśmy kaptury, rękawice i twiny zrobiła się warstewka lodu, na której można było położyć płetwę.

Kurs WM1 w Jastarni

Byłem w weekend w Jastarni z trzema kursantami na WM1. Nurkowaliśmy 2 razy na Groźnym i 2 razy na Delfinie, z tym że Andrzej nie trafił w Delfina i raz go nie odnaleźliśmy. Widoczność słaba: 3-4 metry, woda zimna: 3 stopnie.

Budapeszt, Kobanya

Zrobiliśmy 3 nurkowania do głębokości 25-35 m o czasie 55-70 minut. Korytarze, sale na kilku kondygnacjach, kable, schody itp. Marek za każdym razem jak wyjeżdżaliśmy z kopalni po nurkowaniu powtarzał, że gdyby cena była niższa, to byłoby to idealne miejsce na nurkowania zimą. Bo wjeżdża się samochodem do kopalni, tam nie za ciepło, ale te +5 to jest, śnieg nie pada, jest ogrzewane pomieszczenie.

Warsztaty nurkowania jaskiniowego

Warsztaty trwały 4 dni i każdy dzień składał się z wykładu, ćwiczeń na sucho, nurkowania oraz kolejnych wykładów. Podstawowa konfiguracja francuska, to dwubutlowy zestaw plecowy, tyle że bez manifoldu. W takim zestawie wykonaliśmy 3 nurkowania. Pierwsze poświęcone było poręczowaniu, pływaniu po poręczówce i zmianie automatów, tak aby równomiernie zużywać powietrze z butli.

Razor

Na wczorajszym świątecznym nurkowaniu testowałem Razora i sidemount. Początki nie były łatwe, ale pewne zalety toto ma. I trochę fun'u było ze względu na odmianę. Ze względu na niedostatki sprzętowe, wziąłem 2 różne butle: 7 i 11 l. Dobrze skonfigurowane butle rzeczywiście mniej się dyndają niż stejdże. Łatwiej niż w twinie da się płynąć na boku, choć trudno wyczuć pracę płetwami, żeby nie zacząć wirować. Płynąć na plecach do tyłu jeszcze mi się nie udało, ale do przodu i owszem.

"Autobiografia pod ciśnieniem" i "Mrok"

"Autobiografia pod ciśnieniem" Shecka Exleya trochę mnie rozczarowała. Po biografii, a tym bardziej autobiografii spodziewałem się dowiedzieć czegoś o samej osobie Shecka, o jego życiu prywatnym, o jego emocjach i ewentualnych zwątpieniach dotyczących nurkowania, o tym jakim był człowiekiem. Tymczasem książka jest raczej rejestrem najważniejszych nurkowań, a o życiu Shecka Exleya więcej można dowiedzieć się z Wikipedii. Polskie tłumaczenie tytułu jest raczej mylące.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer