Operacja Tańc-Żagle

Inicjatorem, twórcą nazwy i niekwestionowanym przywódcą duchowym OTZ jest Mandaryn - jachtowy sternik morski, instruktor żeglarstwa, znawca żeglarstwa i Soliny. Będzie się ze mnie wyśmiewał za to wazeliniarstwo, ale napisałem prosto z serca. On to zorganizował dwa pierwsze OTZ-ety - w 1999 i 2000 roku.

Potem się już potoczyło. W maju, czerwcu, lipcu i wrześniu; na Solinie i na Mazurach; OTZ-ety dwudniowe i tygodniowe; jedną łódką lub czterema. Wspólnym mianownikiem wszystkich Operacji są zawsze ludzie. Mają nawet swoją listę dyskusyjną OTZ. Szczegółowe dane poszczególnych Operacji - składy, terminy, trasy - zawiera Kronika OTZ.

Każdy OTZ miał jakiś motyw przewodni, nie pozwalający pomylić go z żadnym innym. Pierwszy przeszedł do historii pod znakiem kłopotów Mandaryna z mieczem "Księcia Bieszczad" - jego łódki, która tym samym przechrzczona została na "Księcia Mielizn". Dokumentuje to, stworzona wtedy na żywo, niby-szanta. Jest także dużo zdjęć (Mandaryn obiecał i dostarczył).

Drugi OTZ był najliczniejszy - zarówno pod względem liczby łódek, jak i osób. W skład armady wchodził nawet trimaran. Pamiętnym wydarzeniem było wielogodzinne pagajowanie jednej łódki na wspólne ognisko (wiatr wszak nocą nie wieje). Ale dopłynęli! To i inne wydarzenia uwiecznił wieszcz będący naocznym świadkiem, ale i uczestnikiem pagajowania - oto "Arturze opowieści". Zdjęcia od Mandaryna.

Podczas trzeciego OTZ-etu, łódkom udało się rozdzielić i tak skutecznie zagubić na bezkresnym bieszczadzkim morzu, że do ponownego spotkania doszło dopiero po kilku dniach. Był to również OTZ pod znakiem Smoka. Dostępna jest szczegółowa relacja jak i sporo zdjęć.

Wszystko wskazuje na to, że czwarty OTZ należy uznać za rekordowy pod względem przebiegu - Solina została opłynięta od mielizny do mielizny. Zdjęcia z aparatów Pi i Roberta.

Piąty OTZ został z premedytacją zorganizowany jako "samczy". Był też najkrótszym. Żaden z tych powodów nie sprawił jednak, aby OTZ ten był nieudany. Oto relacja oraz zdjęcia.

Szósty OTZ stanął pod znakiem godnych wiatrów, które w 3 dni pozwoliły opłynąć całą Solinę. Jak to bywa w życiu, pasmo sukcesów zostało przerwane niemiłym zgrzytem, a mianowicie kolizją naszej łupinki z DZ-tą "Biała dama". Oto zdjęcia.

Siódmy OTZ był inauguracyjnym wypłynięciem na szersze wody - odbył się na Mazurach. OTZ-etowy debiutant, Johny Bravo unieśmiertelnił go (i siebie) szantą swego autorstwa. Garstka zdjęć (Johny zrobił dużo więcej).

Cechy charakterystyczne ósmej Operacji to: jajecznica, makaron i niejeden zanik pamięci ("Ja wczoraj pagajowałem?"). Udało się rekordowo późne poranne wypłynięcie - tuż po śniadaniu, czyli o 17:00. Dzień żeglarsko nie był jednak stracony, bo do Polańczyka dopłynęliśmy o 1:00. No i uroczy dialog powstały jeszcze podczas dojazdu nad Solinę:

  • No to: cztery piwka na stół.
  • Trzy piwka...
  • To ty dopiero dwa wypiłeś?
  • Cztery będą na kei.
  • Na kei będzie pięć.
Zdjęcia z OTZ 8.

Dziewiąty OTZ był najkrótszym z dotychczasowych. Słaby wiatr przyczynił się do kolejnych dwóch "rekordów" - najmniejszego przebiegu i największej ilości czasu spędzonego na pagajowaniu. Był to też chyba pierwszy OTZ, na którym nie było ani grilla, ani ogniska. Z ciekawszych cytatów "Poświeć mi, bo nie słyszę". Zdjęcia Roberta i Pi.

Cechą charakterystyczną Operacji dziesiątej był jej jubileuszowy charakter oraz brak etatowego kronikarza. W związku z tym innych cech charakterystycznych nie zanotowano. Zdjęcia Krzycha - klikać z rozwagą, bo jest ich bardzo dużo.

Na Operacji jedenastej miał miejsce wielki powrót Mandaryna wraz z jego mieczem. Pogoda była iście plażowa, mało żeglarska natomiast. Do Rajskiego wszelako dopłynąć się udało. Zdjęcia z OTZ 11.

Operacja dwunasta powinna kojarzyć się z wyścigiem kolarskim, kiełbaskami renomowanego zakładu Constar i notorycznym wypadaniem Robercika za burtę. Zdjęcia.

Trzynasta operacja należy do owianych mgłą tajemnicy - Jarek uparcie ignoruje prośby o podanie jej parametrów. Nic dziwnego - któż z przesądnych żeglarzy chciałby brać udział w operacji o tak feralnym numerze.

W związku z chwilowym niewątpliwie brakiem dyspozycyjności OTZ-etowych wyjadaczy, czternastą operację zasilili kadrowo członkowie AKP "Krab" AGH. Inne ciekawostki to elektryczny silnik naszej jednostki, nawigacja według GPS, brak zapałek i zapalniczki oraz oczy obserwujące nas nocą z zarośli. Zdjęcia.

Operacja piętnasta została przeprowadzona przez braci Klochones wraz ze świeżo poślubioną małżonką (jednego z nich). Jedyne wieści z tej operacji, to "wypad na Solinę był super". No, ba!

Operacja szesnasta to powrót żeglujących płetwonurków z AKP "Krab" AGH. Drugiego dnia, w niedzielę, po Solinie chodziły takie szkwały, że:

  • refowaliśmy grota
  • foka nie dało sie zwinąć na sztagu
  • płynęliśmy na samym foku
  • wchodziliśmy do zatoczki, żeby się schronić przed wiatrem i nie mogliśmy dojść do brzegu na pagajach
  • nikt z załogi nie chciał sterować
  • poprosiłem o brązowe spodnie :-)
Dostępne są zdjęcia Pi i Robercika oraz filmik.

Siedemnasty OTZ to podróż sentymentalna w dziesięciolecie pierwszej Operacji.
Trasa: pierwszego dnia, drugiego i trzeciego.
Zdjęcia.

W roku jubileuszowym odbyły się dwie operacje. Na tej drugiej Żaba zrobiła "come back" i było dużo pływania wpław (bo ciepła woda).
Trasa: pierwszego dnia, drugiego i trzeciego.
Zdjęcia Pi i Roberta.

Dziewiętnasta operacja została przeprowadzona przez płetwonurków AKP "Krab" AGH (nie nurkujących wszelako). Trwała 2 dni, przebieg nierewelacyjny, ale swoje się pobujaliśmy, wpław popływaliśmy, wypiliśmy, pośpiewaliśmy i przy ognisku usmażone zjedliśmy. Zdjęcia Pi i Roberta.

W operacji dwudziestej wzięło udział grono niezbyt liczne, ale wielce solińsko doświadczone. Pomimo deszczy padających i w dzień, i w nocy, udało się nam zwiedzić niezły kawałek Soliny, a i spalić trochę na słońcu. Do historii musi przejść rozpalanie ogniska przez Jarka - pod naporem mokrego drewna i wszeobecnej wilgoci ugiął się dopiero po 4 godzinach walki! No, można jeszcze wspomnieć o meczu otwarcia Euro 2012, który obejrzeliśmy w Polańczyku. Zdjęcia.

Strona powstała: 20 lipca 2004 Ostatnie zmiany: 18 czerwca 2012